solnedgangliten

Välkommen till
John Bauer Discgolf i Jönköping!

Kom och kasta med oss.  Sommartid träffas vi varje vecka på JB-golfen och på vintern blir det Vintertour.

Vi har en 18-hålsbana och en 9-hålsbana i Knektaparken. Vi bygger också en nybana på A6-området, A6 Discgolfpark. Undrar du något så hör av dig på valfritt vis, se Kontakt.

RevolutionRace Tour 

Den 18:e sept besöker RevolutionRace Tour A6 Discgolfpark då den 13:e deltävlingen i denna tour avgörs. Läs mer på https://dgevents.se/revolutionrace-tour/ för anmälan mm. RevolutionRace Tour är en nybörjarvänlig tour där det finns en klass för alla.
Caddiebok

A6 Discgolfpark är då avstängd för spelare som inte är med i tävlingen. 

Åtgärder på grund av risk för spridning av Corona-virus:
Vi uppfattar rekommendationerna som att vi kan fortsätta kasta eftersom vi sysslar med en utomhussport utan kroppskontakt men vill att alla som besöker våra banor försöker följa i första hand Folkhälsomyndighetens uppmaningar och även dessa:
– Stanna hemma om du har sjuksymptom
– Undvik kroppskontakt och håll avstånd om ni är flera som kastar tillsammans.
– Var och en plockar upp sin egen disc, rör inte andras utrustning, väskor etc.

Sponsorer:

discsport.se
Som medlem i JBDG får du rabatt hos Discsport, se Bli medlem.

 

Daniels Mack
Hyr discar på Daniels Mack, mellan Atteviks och Nybergs bil. Se Discuthyrning

Maskiner att hyra

Senaste nytt på facebook:

KM 2021Klubbmästerskapet är färdigspelat för i år. Antal deltagare ökade med 12st från föregående år, fantastiskt! Årets vinnare 👇🏽🥇Carl Falk🥈Fredrik Widehäll🥉Peter Åskregn#Jönköping #jbdg #johnbauerdiscgolf #DG #discgolf #knektaparken #a6discgolfpark #KM #klubbmästerskap ... See MoreSee Less

2 dagar sedan  ·  

KLUBBMÄSTERSKAP Imorgon söndag 19/9 spelas årets upplaga av KM. Det går att följa liveresultat på tjing.se. Dagen består av en runda i Knektaparken och en på A6 Discgolfpark.Starttider 09.30 Knektaparken LunchCa: 12.30-13.00 A6 Discgolfpark Knektaparken avstängd för spel mellan 08.00 - 13.00A6 Discgolfpark avstängd för spel mellan 12.30 - 15.30Det finns fortfarande platser om man vill deltaga, medlemskap krävs. #jbdg #KM #klubbmästerskap #discgolf #DG #johnbauerdiscgolf #knektaparken #a6discgolfpark #Jönköping ... See MoreSee Less

3 dagar sedan  ·  

Lag-SM 2021Laget består av Carl Falk, Fredrik Widehäll, Erik Tegenfeldt, Marcus Johansson och Kalle Tegenfeldt. Laget har tränat på banan idag och just nu planeras morgondagen, vi möter Brunna i första matchen. Start imorgon är 09.00 och det går tyvärr inte att följa live så ska försöka uppdatera hur det går! #Jönköping #johnbauerdiscgolf #jbdg #a6discgolfpark #knektaparken #lagsm #västerhaninge #discgolf #DG ... See MoreSee Less

2 veckor sedan  ·  

 

Klubbens PDGA-medlemmar

# Namn PDGA Rating
1Fredrik Widehäll30425991
2Erik Tegenfeldt92074975
3Kalle Tegenfeldt24273972
4Carl Falk101586965
5Felix Milton135112940
6Carl Granberg51468940
7Victor Lilja138352933
8Marcus Johansson85086930
9Patrik Svedenklint76037926
10Nathanael Centellini84644913
11Erik Ruiz Svensson119249906
12Andreas Andersson134549890
13Marcus Nelénius108228890
14Pontus Brandt108503881
15Rickard Rosenkvist34954876
16Christian Holmström122031875
17Daniel Västlund92006869
18Anton Almén184856864
19Eric Sandgren134639856
20Daniel Hofmann179871854
21Olle Beckne108569852
22Szilveszter Marki135737844
23Mattias Bülow162365841
24Jenny Larsson179873823
25David Hallenborg127564820
26Erik Juberg172738805
27Jacob Färdig137707782
28Elia Tegenfeldt148003667
29Cristian Calzon1753880
30Hampus Haglund1896800
31Fredrik Fernström1873830
32Andreas Wall1816190
33Elias Bergman1729950
34Johan Hallin1851740
35Markus Johansson1897260
36Krister Gustavsson45970
37Olof Hjalte Kobayashi106447
38Erik Andersson107570
39Alexander Uhnell37518
40Rickard Schelin52311
41Andreas Ohlin76081
42Andreas Widehäll87068