solnedgangliten

Välkommen till John Bauer Frisbeegolfklubb i Jönköping!

Vi kastar frisbee i Knektaparken intill Rocksjön och framöver även på A6-området och här finner du information om det mesta som vi hittar på. Undrar du något så hör av dig på valfritt vis, se Kontakt.

Vi träffas från och med april på onsdagar och söndagar för att kasta en runda. Välkommen att vara med. Mer information finns under JB-golfen. Vintertid kastar vi Vintertouren på lördagar.

Sedan hösten 2019 arbetar vi med en ny bana på A6-området. Information om den hittar du här under A6 Discgolfpark. Vår 9-hålsbana i Knektaparken försöker vi fortsatt utforma så den lämpar sig för så väl nybörjare och ovana discgolfare som mer duktiga spelare som vill träna på kortare hål och putt. Knektaparkens längre 18-hålsbanan sträcker sig från Knektaparken via John Bauerparken bort till Kålgårdsparken. Barnkartor finns under respektive bana i menyn. Välkommen!

Åtgärder på grund av risk för spridning av Corona-virus:
Vi uppfattar rekommendationerna som att vi kan fortsätta kasta eftersom vi sysslar med en utomhussport utan kroppskontakt men vill att alla som besöker våra banor försöker följa i första hand Folkhälsomyndighetens uppmaningar och även dessa:
– Stanna hemma om du har sjuksymptom
– Undvik kroppskontakt och håll avstånd om ni är flera som kastar tillsammans.
– Var och en plockar upp sin egen disc, rör inte andras utrustning, väskor etc.

Senaste nytt på facebook:

Tisdag 28/7 Kl 17-19 arbetsdag. Vi satsar på att ställa i ordning hål 12 som har förändrats en hel del! Kom pch hjälp till att fortsätta arbetet med banan! #jbfgk #a6discgolf #a6discgolfpark ... See MoreSee Less

2 veckor sedan  ·  

I helgen krattades fairway hål 3 på A6. Resultatet blev över förväntan och kan så småningom om klippa med klippare.
Imorgon tisdag 17-20 anordnar JB en arbetsdag. Vi finns med trimmer, bil och släp samt några krattor. Mer info kommer under dagen.
... See MoreSee Less

1 månad sedan  ·  

Årets första regionala tävling avgjordes i Habo idag. JB gjorde storslam i amatörklassen genom att fylla pallen. Snyggt jobbat Felix, Victor och Pontus! Även fina insatser av fler JB-kastare men det räckte tyvärr inte till fler pallplatser i andra klasser. Skönt att tävlandet äntligen är igång igen. Håll avstånd och håll er friska så hoppas vi på fler tillfällen framöver. ... See MoreSee Less

2 månader sedan  ·  

Klubbens PDGA-medlemmar

# Namn PDGA Rating
1Fredrik Widehäll30425991
2Kalle Tegenfeldt24273967
3Erik Tegenfeldt92074951
4Carl Falk101586943
5Felix Milton135112940
6Marcus CE Johansson85086940
7Victor Lilja138352930
8Patrik Svedenklint76037926
9Nathanael Centellini84644920
10Rickard Rosenkvist34954895
11Pontus Brandt108503881
12Marcus Nelénius108228879
13Daniel Wästlund92006866
14Erik Ruiz Svensson119249866
15Olle Beckne108569862
16Christian Holmström122031818
17Jacob Färdig137707782
18Eric Sandgren1346390
19Andreas Andersson1345490
20Olof Hjalte Kobayashi106447
21Andreas Ohlin76081
22Carl Granberg51468
23Rickard Schelin52311
24Erik Andersson107570
25Alexander Uhnell37518
26Andreas Widehäll87068

Player and event data ©2020 PDGA

Sponsorer:

discsport.se
Som medlem i JBFGK får du rabatt hos Discsport, se Bli medlem.
Daniels Mack
Hyr discar på Daniels Mack, mellan Atteviks och Nybergs bil. Se Discuthyrning