solnedgangliten

Välkommen till John Bauer Frisbeegolfklubb i Jönköping!

Vi kastar frisbee i Knektaparken intill Rocksjön och framöver även på A6-området och här finner du information om det mesta som vi hittar på. Undrar du något så hör av dig på valfritt vis, se Kontakt.

Vi träffas från och med april på onsdagar och söndagar för att kasta en runda. Välkommen att vara med. Mer information finns under JB-golfen. Vintertid kastar vi Vintertouren på lördagar.

Sedan hösten 2019 arbetar vi med en ny bana på A6-området. Information om den hittar du här under A6 Discgolfpark. Vår 9-hålsbana i Knektaparken försöker vi fortsatt utforma så den lämpar sig för så väl nybörjare och ovana discgolfare som mer duktiga spelare som vill träna på kortare hål och putt. Knektaparkens längre 18-hålsbanan sträcker sig från Knektaparken via John Bauerparken bort till Kålgårdsparken. Barnkartor finns under respektive bana i menyn. Välkommen!

Åtgärder på grund av risk för spridning av Corona-virus:
Vi uppfattar rekommendationerna som att vi kan fortsätta kasta eftersom vi sysslar med en utomhussport utan kroppskontakt men vill att alla som besöker våra banor försöker följa i första hand Folkhälsomyndighetens uppmaningar och även dessa:
– Stanna hemma om du har sjuksymptom
– Undvik kroppskontakt och håll avstånd om ni är flera som kastar tillsammans.
– Var och en plockar upp sin egen disc, rör inte andras utrustning, väskor etc.

Senaste nytt på facebook:

🥏 LAG-SM 2020 🥏

Lag-SM i Örebro avgjordes i helgen. JBFGK hamnade i så kallade dödens grupp, väldigt högt rankade lag.
Vi lyckades knipa andra platsen i gruppen och vidare till A-slutspel.
Helgen resulterade i en 5:e plats av 16 lag. Det var god stämning i laget, alla presterade och bidrog.
Vi är otroligt glada över våran prestation!

På bild från vänster.
- Erik Tegenfeldt
- Kalle Tegenfeldt
- Fredrik Widehäll
- Carl Falk
- Marcus Johansson

#discgolf #jbfgk #LagSM #brickeberg #hästhagen #örebro #Jönköping
... See MoreSee Less

1 vecka sedan  ·  

Efter tre stenhårda matcher lyckades JB knipa andraplatsen i gruppen och imorgon blir det därför finalspel. Grymt gjort. ... See MoreSee Less

1 vecka sedan  ·  

Denna kvintett är nu i Örebro för att representera JBFGK i Lag-SM. Vi hoppas på roliga matcher och bra resultat. Lycka till! ... See MoreSee Less

1 vecka sedan  ·  

Klubbens PDGA-medlemmar

# Namn PDGA Rating
1Fredrik Widehäll30425991
2Erik Tegenfeldt92074969
3Marcus Johansson85086957
4Kalle Tegenfeldt24273955
5Carl Falk101586950
6Felix Milton135112940
7Victor Lilja138352936
8Patrik Svedenklint76037926
9Nathanael Centellini84644913
10Erik Ruiz Svensson119249900
11Pontus Brandt108503888
12Marcus Nelénius108228871
13Rickard Rosenkvist34954870
14Daniel Wästlund92006869
15Christian Holmström122031861
16Andreas Andersson134549855
17Olle Beckne108569852
18Jacob Färdig137707782
19Eric Sandgren1346390
20Olof Hjalte Kobayashi106447
21Andreas Ohlin76081
22Carl Granberg51468
23Rickard Schelin52311
24Erik Andersson107570
25Alexander Uhnell37518
26Andreas Widehäll87068

Player and event data ©2020 PDGA

Sponsorer:

discsport.se
Som medlem i JBFGK får du rabatt hos Discsport, se Bli medlem.
Daniels Mack
Hyr discar på Daniels Mack, mellan Atteviks och Nybergs bil. Se Discuthyrning