solnedgangliten

Välkommen till
John Bauer Discgolf i Jönköping!

Kom och kasta med oss.  Sommartid träffas vi varje vecka på JB-golfen och på vintern blir det Vintertour.

Vi har en 18-hålsbana och en 9-hålsbana i Knektaparken. Vi bygger också en nybana på A6-området, A6 Discgolfpark. Undrar du något så hör av dig på valfritt vis, se Kontakt.

Åtgärder på grund av risk för spridning av Corona-virus:
Vi uppfattar rekommendationerna som att vi kan fortsätta kasta eftersom vi sysslar med en utomhussport utan kroppskontakt men vill att alla som besöker våra banor försöker följa i första hand Folkhälsomyndighetens uppmaningar och även dessa:
– Stanna hemma om du har sjuksymptom
– Undvik kroppskontakt och håll avstånd om ni är flera som kastar tillsammans.
– Var och en plockar upp sin egen disc, rör inte andras utrustning, väskor etc.

Sponsorer:

discsport.se
Som medlem i JBDG får du rabatt hos Discsport, se Bli medlem.
Daniels Mack
Hyr discar på Daniels Mack, mellan Atteviks och Nybergs bil. Se Discuthyrning

Maskiner att hyra

Senaste nytt på facebook:

- Buckla till JBDG spelare! -Uppdatering från helgens tävlingar:- Heatland OpenBröderna Kalle och Erik Tegenfeldt var på plats i Filipstad och levererade under tre rundors spel. Kalle tävlade i MP40 och hade ledning genom hela tävlingen vilket resulterade i en vinst! 🥇Erik tävlade i MPO och kämpade sig hela vägen till en 8:e plats bland det tuffa startfältet. - Älmhult Open Deltävling i Smålandstouren där Carl Falk slutade på en 2:a plats! 🥈Kommande helg så gäller Par-SM i Luleå. Vi önskar Carl Falk och Marcus Johansson lycka till! #a6discgolfpark #knektaparken #jbdg #jönköping #discgolf #heatlandopen2021 #älmhultopen #smålandstouren #parsm ... See MoreSee Less

5 dagar sedan  ·  

Smålandstouren - Kalmar Open Inget regn men mycket vind i Kalmar och JBDG kämpade på väl!MPO Carl Falk 4:e plats FPO Jenny Larsson 1:a platsPernilla Juel 4:e plats MA2Marcus Nelenius 16:e plats Nästa helg är det dags för Älmhult! #jbdg #jönköping #kalmar #a6discgolfpark #knektaparken #johnbauerdiscgolf #discgolf ... See MoreSee Less

2 veckor sedan  ·  

Det sista som hänt på A6 discgolfpark är att vi har fått hjälp med hål 12-15. Fairway är fräst med hjälp av traktor och ytan har jämnats till. Snart påbörjas arbetet med att ställa i ordning ytan till fairway igen. Hoppas ni har överseende med detta. ... See MoreSee Less

3 veckor sedan  ·  

# Namn PDGA Rating
1Fredrik Widehäll30425991
2Erik Tegenfeldt92074972
3Kalle Tegenfeldt24273970
4Carl Falk101586953
5Felix Milton135112940
6Carl Granberg51468940
7Marcus Johansson85086930
8Patrik Svedenklint76037926
9Nathanael Centellini84644913
10Erik Ruiz Svensson119249902
11Andreas Andersson134549890
12Marcus Nelénius108228888
13Pontus Brandt108503886
14Rickard Rosenkvist34954876
15Daniel Wästlund92006869
16Christian Holmström122031860
17Eric Sandgren134639856
18Olle Beckne108569852
19Mattias Bülow162365836
20David Hallenborg127564820
21Jenny Larsson179873815
22Erik Juberg172738797
23Jacob Färdig137707782
24Elia Tegenfeldt148003638
25Elias Bergman1729950
26Krister Gustavsson1262320
27Anton Almén1848560
28Andreas Widehäll87068
29Andreas Ohlin76081
30Rickard Schelin52311
31Erik Andersson107570
32Alexander Uhnell37518
33Olof Hjalte Kobayashi106447