solnedgangliten

Välkommen till
John Bauer Discgolf i Jönköping!

Kom och kasta med oss.  Sommartid träffas vi varje vecka på JB-golfen och på vintern blir det Vintertour.

Vi har en 18-hålsbana och en 9-hålsbana i Knektaparken. Vi bygger också en nybana på A6-området, A6 Discgolfpark. Undrar du något så hör av dig på valfritt vis, se Kontakt.

Åtgärder på grund av risk för spridning av Corona-virus:
– Följ i första hand Folkhälsomyndighetens uppmaningar
– Stanna hemma om du har sjuksymptom
– Undvik kroppskontakt och håll avstånd om ni är flera som kastar tillsammans.
– Var och en plockar upp sin egen disc, rör inte heller andras utrustning, väskor etc.

Sponsorer:

discsport.se
Som medlem i JBDG får du rabatt hos Discsport, se Bli medlem.

Gräsroten från Svenska Spel

Maskiner att hyra

Senaste nytt på facebook:

Välkommen till årets Ess-stress!På lördag (16/10 kl 10.00) kör vi en variant av ace-race med avståndet till korg mellan 20-40 m. 20:- för medlemmar, 40:- för övriga, och då ingår en liten fika.Föranmälan via Tjing. jbfgk.se/wp/tavlingar/ess-stress/ ... See MoreSee Less

1 vecka sedan  ·  

JAKT PÅ A6 DISCGOLFPARKPå torsdag 14/10 är A6 Discgolfpark avstängd mellan 08.00 - 12.00 pga jakt på området. Ska ni spela vid denna tiden får ni göra det i Knektaparken. #JB #jbdg #jönköping #a6discgolfpark #knektaparken #DG #discgolf #jakt #varning ... See MoreSee Less

1 vecka sedan  ·  

PAR-KM 2021Andra året vi kör Par-KM i klubben och det blev ett nytt par som segrade. Vi säger stort grattis till våran junior Anton Almén och våran veteran Fredrik Widehäll! För att se resultat på resterande par kan ni gå in på tjing eller hemsidan. #JB #jbdg #ParkM #KM #klubbmästerskap #jönköping #knektaparken #a6discgolfpark #DG #discgolf ... See MoreSee Less

1 vecka sedan  ·  

# Namn PDGA Rating
1Fredrik Widehäll30425991
2Kalle Tegenfeldt24273981
3Carl Falk101586976
4Erik Tegenfeldt92074965
5Felix Milton135112940
6Carl Granberg51468940
7Victor Lilja138352933
8Viktor Holmgren188983929
9Patrik Svedenklint76037925
10Anton Almén184856925
11Erik Ruiz Svensson119249916
12Marcus Johansson85086914
13Nathanael Centellini84644913
14Andreas Andersson134549907
15Marcus Nelénius108228894
16Rickard Rosenkvist34954891
17Pontus Brandt108503887
18Hampus Haglund189680878
19Christian Holmström122031874
20Daniel Västlund92006869
21Szilveszter Marki135737859
22Mattias Bülow162365859
23Eric Sandgren134639856
24Olle Beckne108569852
25Cristian Calzon175388851
26Daniel Hofmann179871849
27David Hallenborg127564846
28Fredrik Fernström187383845
29Jenny Larsson179873839
30Erik Juberg172738815
31Johan Hallin185174810
32Markus Johansson189726783
33Jacob Färdig137707782
34Elia Tegenfeldt148003690
35Krister Gustavsson45970
36Elias Bergman1729950
37Andreas Wall1816190
38Andreas Ohlin76081
39Rickard Schelin52311
40Olof Hjalte Kobayashi106447
41Erik Andersson107570
42Alexander Uhnell37518
43Andreas Widehäll87068